‘Уклони бол, Господару људи, и исцели, Ти си Исцелитељ. Нема излечења осим Твог излечења, излечења које не оставља болест.’“

‘Уклони бол, Господару људи, и исцели, Ти си Исцелитељ. Нема излечења осим Твог излечења, излечења које не оставља болест.’“

Аиша, радијаллаху 'анха, казује: „Када би Аллахов Посланик, алејхисселам, дошао болеснику да се моли за њега, рекао би: Езхибил-бе'с раббен-нас, ве-шфи ентеш-шафи, ла шифа'е илла шифа'ук, шифа'ен ла југадиру секама. ‘Уклони бол, Господару људи, и исцели, Ти си Исцелитељ. Нема излечења осим Твог излечења, излечења које не оставља болест.’“

[صحيح] [متفق عليه]

الشرح

Када би Посланик, алејхисселам, посетио болесника, молио би се за њега и рекао: Аллаху, отклони и удаљи болест и њену тежину, Господару људи, Ти си њихов Створитељ и Одржаватељ, и исцели овог болесника, јер само Ти, слављен и узвишен, си прави Исцелитељ, нема исцељења које је потпуно осим оног које долази од Тебе, а које не оставља ни трага од болести.

فوائد الحديث

Прави Исцелитељ је Аллах Узвишени, док су лекар и лек овосветски узроци који сами по себи не доносе ни корист ни штету осим с Божијим допуштењем.

Посета болеснику једно је од права међу муслиманима, а међу члановима породице је најпреча.

Подстицање онога ко посећује болесника да за њега упути ову благословену молбу (дову).

Од праксе Посланика, алејхисселам, било је лечење шеријатском рукјом помоћу Кур'ана и добрих молби (дова). Када би се разболео, алејхисселам, сам би себи учио рукју, као и онима који су се жалили на болест, било чланови његове породице или други.

Ибн Хаџер је рекао: „Поставља се питање како је могуће молити за оздрављење болесника, с обзиром на то да болест представља откуп за грехе и доноси награду, као што многи хадиси потврђују. Одговор је да је молитва (дова) вид ибадета и не противречи награди и откупу, јер се они остварују већ у почетку болести и стрпљењем у њој. Онај који се моли налази се између две добробити: или ће добити оно што жели, или ће му то бити надокнађено доношењем неке неке друге користи или отклањањем штете, а све је то од Божијег добра.“

التصنيفات

Шеријатски начин лечења (ар. рукја), Правила понашања приликом посете болесника